ObrazokArchivClankovOK

💯. výročie vzniku 1. ČSR

V októbri prebiehalo na vyučovaní dejepisu v 9. ročníku projektové vyučovanie, ktorého témou bolo práve 100. výročie vyhlásenia 1. Československej republiky (28.10.1918) a Martinskej deklarácie (30.10.1918), ktorou sa slovenskí politici prihlásili k súžitiu Čechov a Slovákov v spoločnom štáte.

Výsledkom projektu bola vedomostná súťaž pre žiakov 2. stupňa, ktorá sa uskutočnila 24.10.2018. Súťažili tímy piatakov a šiestakov a nasledujúcu hodinu aj tímy siedmakov a ôsmakov. Naši deviataci im pripravili prezentáciu o prvej svetovej vojne, československom odboji i légiách, a dokonca aj o predstaviteľovi čs. odboja, Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Druhá prezentácia bola venovaná vyhláseniu 1. ČSR a Martinskej deklarácii. 📷

Mladší žiaci (5., 6. ročník) mali v súťaži nakŕmiť legionárov, aby počas krutej zimy na Sibíri nezahynuli. Siedmaci a ôsmaci sa pohrali s puzzlami, z ktorých vytvorili mapu predvojnovej Európy. Následne im deviataci vysvetlili, ako sa po roku 1918 zmenila Európa geopoliticky. Starší žiaci úspešne vypátrali, aké predmety sa vyučovali v školách v období 1. ČSR. Vedeli by ste, že pojmom mravy sa označovalo správanie, či merbou sa nazývala geometria? Azda najviac zaujali mladších žiakov scénky, v ktorých sa herecky predstavili Julka Hanková, Veronika Ťapková, Matúš Pavelka, Mirko Hrbček a Jožko Moravčík. Dievčatá nám priblížili nálady na Slovensku na konci 1. svetovej vojny a chlapci sa venovali téme, ako mesto Prešporok dostalo súčasný názov - Bratislava. Víťazné tímy šiestakov a siedmakov dostali sladkú odmenu, malú pozornosť od pána riaditeľa i pamätný list od deviatakov.

Na záver by som ešte raz chcela poďakovať a oceniť prácu našich deviatakov, ktorí zaujímavou zážitkovou formou priblížili mladším deťom historické udalosti aj známe osobnosti našich národných i európskych dejín. 📷

© 2018

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
VIAC INFORMÁCIÍ SÚHLASÍM