ObrazokArchivClankovOK

Biológia netradične 🧪

Naši deviataci sa na hodine biológie presvedčili, ako sa uplatňujú na úseku kriminalistiky a súdneho lekárstva teoretické aj praktické znalosti z vybraných chemických disciplín, poznatky z anatómie človeka, genetiky a forenzných vied. Šikovní deviataci samostatne pracovali vo vyšetrovacích tímoch. Vykonávali základné odborné úkony v chemickej analýze na úseku kriminalistiky. 📷

Z policajného záznamu, mali usvedčiť zlodeja. Vyskúšali si zo "vzorky krvi páchateľa“ (= teda z rozpučenej jahody)  izoláciu DNA (genetickej informácie). Táto úloha sa všetkým veľmi páčila. Po niekoľkých minútach sa laboratórnymi technológiami podarilo získať bielu vláknitú štruktúru DNA.

Aby sa im podarilo usvedčiť páchateľa potrebovali odobrať ešte jeho odtlačky prstov a porovnať ich s databázou. V databáze žiaci zhodu nenašli, pretože odtlačky prstov sú jedinečné a nikdy nenájdeme dva rovnaké. Daktyloskopia je odbor zaoberajúci sa skúmaním papilárnych línii (viditeľných čiar) na rukách. Na záver hodiny si  žiaci poskladali vlastné origami DNA, pri ktorých sa veľmi dobre zabavili, zhodnotili svoje motorické zručnosti,  ale tiež sa niečo nové dozvedeli o štruktúre a usporiadaní génov v DNA.

01 02 03

© 2018

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.
VIAC INFORMÁCIÍ SÚHLASÍM